Advert
Advert
Advert

ŞEYH ALİ SEZAİ EFENDİ MEZARI BAŞINDA ANILDI

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi vefatının yıldönümünde Şeyh Ali Seza Efendi’yi mezarı başında andı.

ŞEYH ALİ SEZAİ EFENDİ MEZARI BAŞINDA ANILDI
Bu içerik 218 kez okundu.
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto Yazdır
Advert

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı, İl Müftüsü Celal Sürgeç ile bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı anma programı Şeyh Adil Mezarlığı’nda gerçekleştirildi.

Şeyh Ali Sezai Efendi’nin mezarı başında ilk önce Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından İl Müftüsü Celal Sürgeç dua etti.

Daha sonra Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı Şeyh Ali Seza Efendi ile ilgili bilgiler paylaştı.

Daire Başkanı Kabakcı yaptığı açıklamada: “Müftülüğümüz ve Büyükşehir Belediyemiz olarak bugün Hoca Efendiyi ziyarete geldik. Hoca efendi 1869 yılında Kahramanmaraş’ın Şekerli Mahallesinde dünyaya gelmiş, babasını beş yaşında kaybetmiş, eniştesi İbrahim Efendi ile birlikte Halep’e gitmiş orada tahsilini tamamlamış Arapça Farsçanın yanında Fransızca öğrenmiş Osmanlı ulemaları içerisinde Kahramanmaraş’ta Fransızcayı bilen tek âlim insan.

Şeyh Ali Sezai Efendi sadece ulema olmakla kalmamış Milli Mücadele yıllarında üstün başarılar göstermiş. Lübnan’dan Aslan Beyi, İstanbul’dan Beyazıt Muharrem Beyi Kahramanmaraş’a çağırarak milli mücadelenin beyin takımını oluşturmuştur.

Milli mücadele bittikten sonra herkesin belirli şeyler peşinde koştuğu zamanlarda hoca efendi o gün Maraş’ın aşiret köylerine öğretmen olarak gitmiş, seyyar öğretmen olarak o köylerde aşiretleri eğitim ve öğretim konusunda bilgi sahibi etmeye çalışmış.

Daha sonra Kahramanmaraş’ta merkez vaizi olmuş hem kurtuluşta sosyal etkinliklerde hem camii kürsülerinde halkımızı irşat etmiş ve Kahramanmaraşlılar onun arkasından gitmişler sevmişler saymışlar hoca efendiyi. Hoca efendi daha sonra iki mühim olaya tanıklık etmiş. Bunlardan birisi Kahramanmaraş’ın eşrafının ve halkının Ankara İstiklal Mahkemesine götürülmesini görmüş daha sonra kendileri mezar taşını kendisi vefat etmeden yaptırdığı için o günkü idarecilerin bağnazlığıyla yıllar süre mahkemelerde tutulmuş. Düşünebiliyor musunuz bu milli mücadele Anadolulun Milli Mücadelesi kıvılcımını yakan maddi manevi bir hoca efendi mezar taşında İslami yazıları yazdığı için mahkemelere gitmiş. O gün ki bir hakimin anlayışıyla berat etmiş ve 11 Haziran 1937 senesinde vefat etmiştir” dedi.

Şeyh Ali Seza Efendi Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı Arapça Farsçanın
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Maraskenthaber.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ERKOÇ, ELBİSTAN’DA GÖNÜLLERİ BULUŞTURDU
ERKOÇ, ELBİSTAN’DA GÖNÜLLERİ BULUŞTURDU
MODERN MİMARİYE SAHİP OLACAK
MODERN MİMARİYE SAHİP OLACAK